Relacja wolontariuszki Izy

Poniżej relacja wolontariuszki EVS Izy biorącej udział w krótkoterminowym projekcie „From local heritage enhancement to European Citizenship”, prowadzonym przez francuską organizację Etudes ET Chantiers (Bretagne – Pays de la Loire) i dofinansowanym w ramach programu Erasmus +:

• • •

Cześć, mam na imię Iza i serdecznie pozdrawiam wszystkich z Francji, z sielankowej Bretanii. Dokładniej to znajduję się w Paimpont, a nocuję na kampusie Uniwersytetu w Rennes i stacji biologicznej w jednym. Przebywam tutaj wraz z 11 innymi osobami, które tworzą naszą wspaniałą międzynarodową grupę EVS. Porozumiewamy się po angielsku, niemiecku, francusku, polsku, hiszpańsku, włosku, portugalsku i grecku, a niektórzy z nas znają także rosyjski czy łacinę. Nasz „zwyczajny” dzień zaczyna się od śniadania w namiocie, który sami wcześniej rozstawiliśmy, a potem szyjemy bandany, tworzymy znaki z drewna, fotografujemy przyrodę, budujemy murek, pomagamy w kuchni, a także dużo, dużo więcej. Każdy wybiera obszar, który go interesuje, i tym się zajmuje.

A w wolnym czasie? Do tej pory udało nam się zwiedzić Rennes oraz Saint Malo, a w planach mamy Mont Saint Michel i Nantes. Poza tym codziennie wspólnie gotujemy, a niektóre zagraniczne dania są naprawdę pyszne. Chociaż jesteśmy w Paimpont dopiero tydzień, a znamy się około 10 dni, to chyba nigdy wcześniej nie byłam w tak zgranej i dobrze zorganizowanej grupie ludzi. EVS naprawdę jest fajne i przyczynia się do budowania przyjaźni.